5 טיפים לתכנון נכון של השקעה בנדל"ן

Depositphotos

מאת אסף זלכה כהן

משקיעים חדשים רבים נכנסים למשחק ומקבלים הזדמנות להשיא תשואות נאות על כספם. במקביל, יש להביא בחשבון כי אלו שאינם שועלי נדל"ן ותיקים, עלולים לבצע פעולות פזיזות הנובעות מחוסר ידע ולשלם על כך מחיר ממנו עדיף להימנע.

קניית נכסים הפכה זה מכבר לספורט לאומי – ובצדק. אפיקי החיסכון הסטנדרטיים, דוגמת אגרות חוב ופיקדונות למיניהם, מספקים לחוסכים בעיקר מנה גדושה של תסכול הנובעת מהריבית הנמוכה להחריד הנהוגה בשווקי העולם. שוק הנדל"ן היווה מאז ומעולם חוף מבטחים למצבים דוגמת זה וכיום, יותר מאי פעם, שוק זה נגיש למספר גבוה בהרבה של בתי אב. מסלולים מגוונים להשקעה בתחום התפתחו בשנים האחרונות והפכו את הענף לכזה שאינו מיועד למומחים בלבד.

משקיעים חדשים רבים נכנסים למשחק ומקבלים הזדמנות להשיא תשואות נאות על כספם. במקביל, יש להביא בחשבון כי אלו שאינם שועלי נדל"ן ותיקים, עלולים לבצע פעולות פזיזות הנובעות מחוסר ידע ולשלם על כך מחיר ממנו עדיף להימנע.

אספנו עבורכם רשימה קצרה של נושאים אותם עליהם מומלץ לתת את הדעת טרם יוצאים לדרך.

מהו התקציב שלכם?

שוק הנדל"ן מציע כיום תמהיל רחב של עסקאות הבנויות ממסלול תשלומים מדורג התלוי במספר משתנים. במקביל, ניתן לממש את הנכס במספר מועדים טרם השלמת הבנייה. לעובדות אלו השפעה ניכרת על גיוס ההון שלכם ולכן חשוב להבין בשלמות את טיבה הפיננסי של ההשקעה בטרם ממשיכים להתקדם בבדיקות הנוספות.

מטרות ויעדים כבר הגדרתם?

לכל משקיע מטרות שונות הנגזרות לרוב מאופיו. האם תרצו למזער את הסיכון וללכת על אפיק השקעה סולידי, דוגמת קניית דירה בלב אזורי הביקוש? אולי תרצו בכלל לרכוש במחיר נמוך יחסית קרקע חקלאית ולקוות שתופשר מהר ככל האפשר? נסו להבין בדיוק מהן הציפיות שלכם מן הנכס וצאו לדרך שאתם יודעים בדיוק לקראת מה אתם הולכים.

לאן נושבת הרוח?

מחירי הנדל"ן בישראל נוסקים מעלה כבר למעלה מעשור ועל פניו נדמה, כי המגמה אינה הולכת להשתנות בקרוב. הדברים אמורים גם לאזורי הביקוש וגם למחירי הנכסים בפריפריה. האם לעולם חוסן? האם יצליח כחלון לגבש תכנית ראויה להורדת מחירי הנדל"ן בעתיד הנראה לעין? ימים יגידו…

אם החלטתם להשקיע, הקדישו את הזמן הראוי להבנת הזירה בה אתם מתכוונים לפעול. תתייעצו, תשאלו ותחקרו. זה לא עולה כסף וכרוך בהשקעה של זמן ראוי בלבד.

היכן תרצו להשקיע?

כל קנייה מושכלת של נכס אמורה להתחיל במחקר יסודי אותו תוכלו לבצע עצמאית עם מעט הכוונה נכונה. לאחר שהבנתם כהלכה מהו הסכום הנדרש להשקעה, בדקו היטב היכן ממוקם הנכס בו אתם מתעניינים. האם מדובר באזור מתפתח שקיימת לגביו תכנית מתאר זמינה לבחינה? מהו הביקוש לדירות מגורים באזור זה? מהי מגמת המחירים באזור? מהי רמת השירותים המוענקים לתושבים והאם הם שבעי רצון ממנה? שאלות אלו הן רק טעימה לאלו הצריכות להישאל ויש להן השפעה ישירה על התשואה שתצליחו להשיג על הנכס בעתיד הקרוב וגם הרחוק. הימנעו מהשקעה ממקומות אקזוטיים הנראים נהדר על הנייר ואף אחד לא יודע מה יעלה בגורלם בזמן הקרוב.

בדקתם היטב עם מי אתם יוצאים לדרך?

יזמים רבים נוטלים חלק בעשייה ופותחים שלל הזדמנויות השקעה שלא היו זמינות לציבור הרחב קודם לכן. חלק בלתי נפרד מתהליך הקנייה הוא בדיקה של השותף שלכם לדרך. כמה שנים הוא פעיל בזירה המקומית ומהו תחום ההתמחות שלו? כמה פרויקטים השלים? מה חושבים עליו לקוחות קיימים והאם היו חוזרים לעבוד אתו שוב? האם קיים מידע זמין אודותיו ברשת המעיד על מוניטין מכובד?

לא חסרים מקרים בהם לקוחות ניצבו בפניי שוקת שבורה לאחר מעשה ולכן יש להתייחס לסוגיה זו בכובד ראש ולהעניק לה התייחסות של ממש.

רוצים לדעת יותר? השאירו פרטים ונציגנו ישמחו לספר לכם על השקעות נדל"ן אטרקטיביות.

תפריט נגישות